Przypomnieli o tym organizatorzy gali z okazji jubileuszu 100-lecia klubu, którego wychowankiem jest między innymi Jerzy Gorgoń – mistrz olimpijski z Monachium w 1972 roku, wicemistrz olimpijski z Montrealu w 1976 roku oraz zdobywca trzeciego miejsca z reprezentacją Polski na rozgrywanych w Niemczech mistrzostwach świata w 1974 roku, a także dwóch tytułów mistrza Polski i pięciu Pucharów Polski w barwach Górnika Zabrze. Obok niego w wypełnionej „Spartanami” sali konferencyjnej stadionu przy ulicy Rosevelta siedział Ryszard Cyroń, który z Górnikiem Zabrze sięgnął po cztery tytuły mistrza Polski oraz Superpuchar.
Wszystkich serdecznie przywitał Prezes Klubu, który dzisiaj nosi nazwę MOSiR Sparta Zabrze, Andrzej Cieślik, a wśród składających gratulacje i życzenia nie mogło zabraknąć Wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, a zarazem Prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryka Kuli.
- Jestem zaszczycony, że mogę uczestniczyć w jubileuszu klubu, który tworzył historię śląskiej piłki – powiedział Henryk Kula. - W imieniu Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezarego Kuleszy oraz moim własnym i całej śląskiej rodziny piłkarskiej składam płynące z głębi serca serdeczne gratulacja oraz życzenia. Dziękuję ludziom, którzy tworzyli i tworzą historię Sparty, za ich wkład pracy dla dobra wspólnego. Dzięki nim mieliśmy w reprezentacji Polski tak wspaniałego zawodnika jak Jerzy Gorgoń. Do dzisiaj pamiętam jego bramkę w meczu z Haiti podczas mistrzostw świata w 1974 roku i można powiedzieć, że to był jeden z najpiękniejszych strzałów w historii polskiej piłki. Czego mogę ci życzyć Prezesie, Andrzeju, Drogi Przyjacielu, z którym mam jedną wspólną cechę – obaj podczas meczów krzyczymy na sędziów i tego się nie możemy oduczyć. A mówiąc poważnie. Życzę Ci, żebyście wśród tych nowych adeptów piłki nożnej, w których rozwój wkładacie tyle wysiłku, wychowali następców Gorgonia i Cyronia oraz żeby kolejne pokolenia waszych wychowanków rozsławiały wasz klub oraz śląską i polską piłkę. I pamiętaj, że najlepszą nagrodą za to co robisz jest uśmiech dzieci, bo gdy śmieje się dziecko to śmieje się cały świat. I tego Ci życzę.
W ślad za podziękowaniami, gratulacjami i życzeniami poszły wyróżnienia. Na początku części oficjalnej Henryk Kula z całym ceremoniałem przewidzianym na takie okazje uhonorował Klubowy Sztandar wpinając do niego Złotą Odznaką Honorowa Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Następnie w towarzystwie Jarosław Brysia – Wiceprezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej, zarazem Prezesa Podokręgu Zabrze i Wiceprezesa Sparty Zabrze – wręczył Srebrny Medal „Za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej” Jerzemu Gorgoniowi. Ponadto Polski Związek Piłki Nożnej przyznał Odznaki Honorowe – Złotą Karolowi Kroczkowi oraz Brązowe: Grzegorzowi Matusiakowi, Janowi Bysiowi i Kazimierzowi Braunowi.
Natomiast Odznaki Honorowe Śląskiego Związku Piłki Nożnej otrzymali – Złote: Gabriela Pudło-Chojnacka, Zbigniew Barecki, Władysław Batoryna, Ryszard Cyroń, Ryszard Gorczyca, Jan Gorgoń, Jerzy Janoszka, Bernard Jarzyna, Rafał Kaszyński, Marian Kazior, Maksymilian Kluge, Werner Liszka, Kurt Mróz, Dariusz Nowicki, Diter Olszok, Józef Pilawa, Stanisław Szymański, Piotr Śliwka, Stanisław Tur, Hainz Urbanek, Bernard Wrocławski i Waldemar Zimander; Srebrne: Andrzej Augustyniak, Waldemar Chwist, Przemysław Domagała, Marek Madej, Szymon Myśliński, Dariusz Pietrek-Jankowski i Zbigniew Pilecki oraz Brązowe: Rafał Bubiak, Jacek Ciekalski i Grzegorz Michalik.
Ponadto na ręce Prezesa 100-letniego Klubu Andrzeja Cieślika Henryk Kula przekazał pamiątkową plakietę Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz jubileuszowy grawerton Śląskiego Związku Piłki Nożnej wraz z symbolicznym voucherem na zakup piłkarskiego sprzętu. Do życzeń przyłączył się także Zarząd Podokręgu Zabrze, w którego imieniu Jarosław Bryś przekazał okazjonalną statuetkę oraz „worek piłek”.
Przy takiej okazji nie mogło także zabraknąć życzeń od włodarzy Zabrza z Panią Prezydent Małgorzatą Mańką-Szulik, Zastępcą Prezydenta Krzysztofem Lewandowskim i Przewodniczącą Rady Miasta Łucją Chrzęstek-Bar. W imieniu Górnika Zabrze i swoim własnym, bo prowadził Spartę w II lidze, pamiątkowy grawerton przekazał ponadto Stanisław Oślizło, któremu towarzyszył pełniący obowiązki Prezesa Tomasz Młynarczyk.
A wejście w nowe 100-lecie podsumowało krojenie jubileuszowego tortu oraz kuluarowe rozmowy zarówno tych, którzy dawno się nie widzieli jak i tych, którzy na boisku Sparty widują się niemal codziennie, ale o swoim ukochanym klubie w mikulczyckiej rodzinie piłkarskiej mogą dyskutować bez końca. Tym bardziej, że programie obchodów były - czwartkowe: msza święta dziękczynna z okazji stulecia Sparty w kościele pod wezwaniem Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Zabrzu-Mikulczycach, Wystawa w Muzeum Miejskim w Zabrzu oraz spotkanie w Szybie Maciej, a także piątkowy turniej zabrzańskich drużyn dziecięcych z udziałem: Górnika, Gwarka i Sparty.