Śląski ZPN

Gala 70-lecia Podokręgu Zabrze z gwiazdami

1/10/2021 20:39

W gliwickim kinie Amok spotkały się pokolenia piłkarzy, trenerów i działaczy tworzących historię Podokręgu Zabrze.


Uroczysta gala z okazji 70-lecia, miała się odbyć rok temu, ponieważ to 31 sierpnia 1950 roku, w związku z nowym podziałem administracyjnym w naszym kraju nastąpiły przeobrażenia w piłkarskich jednostkach terytorialnych. Wtedy to bowiem powstał Okręg Katowicki – Podokręg Rozgrywkowy w Zabrzu i od tego dnia rozpoczęła się historia pisana wielkimi sukcesami Górnika Zabrze i Piasta Gliwice, ale także trudami codziennej pracy działaczy, trenerów i zawodników wielkich i małych klubów zrzeszonych w największym spośród dwunastu Podokręgów wchodzących w skład Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Mogliśmy się o tym przekonać oglądając multimedialny wstęp wprowadzający w klimat jubileuszowej uroczystości.

- Doskonale wiemy, że mieliśmy się spotkać w ubiegłym roku – powiedział Prezes Podokręgu Zabrze Jarosław Bryś witający uczestników jubileuszowego spotkania. - Decyzje rządu ograniczające możliwość kontaktów spowodowały, że spotykamy się dzisiaj. Wierzyliśmy, że ta chwila w końcu nadejdzie i jestem przekonany, że w miłej atmosferze spędzimy wspólnie ten wyjątkowy czas.

Zdjęcia z gali można oglądać TUTAJ.

Przywitanie gości Jarosław Bryś rozpoczął od specjalnego ukłonu w kierunku Henryka Kuli.

- Przypomnę, że w ubiegłym roku, podczas gali 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej, powiedziałem: „Kapitan żółto-niebieskiej drużyny, Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej, zmienił kontakty z klubami dosłownie wychodząc z budynku przy ulicy Francuskiej w Katowicach na całą Ziemię Śląską, organizując wiele imprez i turniejów dla dzieci oraz pamiętając o byłych zawodnikach, trenerach, działaczach, sędziach i samorządowcach. Dzisiaj mogę dodać, że wspólna praca Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej i pracowników na czele z Prezesem została doceniona, a Henryk Kula od 18 sierpnia bieżącego roku sprawuje także funkcję Wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Równie serdecznie Jarosław Bryś przywitał Wiceprezesa PZPN do spraw piłki zawodowej Wojciecha Cygana oraz Wiceprezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej, jednocześnie Prezesa Podokręgu Częstochowa Artura Szymczyka, Prezesów Podokręgów: Bytom – Tomasza Wyszyńskiego, Katowice – Stefana Mleczkę, Lubliniec – Krzysztofa Olczyka, Racibórz – Stefana Ekierta, Rybnik – Andrzeja Paulusa, Skoczów – Bogusława Walicę, Sosnowiec – Józefa Grząbę i Tychy – Piotra Swobodę oraz Członków Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej: Leszka Brzozę, Grzegorza Morkisa, Teodora Wawocznego i Piotra Zorzyckiego, a także Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Śląskiego Związku Piłki Nożnej Herberta Jattę i Członka Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Piłki Nożnej Artura Jankowskiego. Podziękował także za przybycie Prezesowi Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe Andrzejowi Sadlokowi i Przewodniczącym Komisji Podokręgu Zabrze: Rozgrywek – Łukaszowi Nieużyle, Dyscypliny – Sławomirowi Stępniowi, Szkolenia – Krzysztofowi Szumskiemu, Kolegium Sędziów – Edwardowi Konopce oraz aktualnym i byłym członkom zarządu i wydziałów na czele z byłym Prezesem Józefem Kubicą, a także Wiceprzewodniczącym Zarządu Kolegium Sędziów Polskiego Związku Piłki Nożnej Robertowi Małkowi.

- Witam także bardzo serdecznie przedstawicieli samorządów – dodał Jarosław Bryś. - My wiemy, że wasza rola w rozwój i funkcjonowanie klubów jest ogromna. Dziękuję wam za wsparcie. Dziękuję także naszym partnerom. Cieszę się, że jesteście z nami na dobre i na złe. Bardzo wam dziękuję, że uwierzyliście nam. Partnerzy nie tylko tej gali – ci: złoci, srebrni i brązowi, ale wszyscy, którzy wspierają nas na bieżąco, nazywani przez nas przyjaciółmi naszych wspólnych projektów, sprawiają, że wspólnie możemy organizować wiele turniejów i imprez oraz podejmować działania na rzecz naszych klubów. Witam wreszcie najserdeczniej jak tylko potrafię byłych i obecnych piłkarzy, trenerów i sędziów na czele z takimi znakomitościami jak: Jan Banaś, Marcin Bochynek, Marcin Brosz, Fryderyk Cholewa, Jerzy Dudek, Jarosław Kaszowski, Jan i Janusz Kowalscy, Jan Jonda, Stanisław Oślizło, Tadeusze Stachura, Piotr Werner, Marcin Żemajtis oraz nasz rodzynek Agnieszka Pluskota reprezentanta Polski. No i oczywiście witam przedstawicieli Klubów Podokręgu. Drodzy Prezesi i Działacze bez was nie ma śląskiej piłki. Dzięki waszej pracy i trudowi przez 70 lat, a może i więcej, podtrzymujecie tradycje, wychowujecie następców oraz zawodników, trenerów, sędziów, a także osiągacie sukcesy i ponosicie porażki. Miejcie siły do dalszej działalności. Wiem, że nie jest łatwo poświęcić swój prywatny czas, często pieniądze kosztem rodziny, a najstarsi stażem Prezesi: Teodor Morys, Marian Ryndak czy Roman Bryłka mogą nam o tym dużo opowiedzieć. Życzę wam aby władze samorządowe i Śląskiego Związku Piłki Nożnej były dla was wsparciem.

Następnie po filmowej prezentacji przyszedł czas na wyróżnienia i odznaczenia. Prezes Henryk Kula w imieniu PZPN-u wręczył: Medale za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej – Srebrne: Aleksandrowi Gorczyńskiemu i Józefowi Poloczkowi oraz Brązowy Tadeuszowi Stachurze. Ponadto Honorowe Odznaki Polskiego Związku Piłki Nożnej otrzymali – Złote: Marcin Bochynek, Edward Konopka i Krzysztof Skurski; Srebrną – Janusz Kowalski oraz Brązowe: Barbara Knebel, Małgorzata Sędzimir-Pszowska, Tomasz Czok, Sebastian Kancy i Bartłomiej Lekki. Ponadto Odznaki Honorowe Śląskiego Związku Piłki Nożnej odebrali – Złote: Ryszard Bęben, Tadeusz Cyrus, Łukasz Nieużyła, Kamil Pleszczyński, Sławomir Stempin i Arkadiusz Zawort; Srebrne: Mariusz Kowolik, Artur Litwin, Zbigniew Matuszek i Marian Ryndak oraz Brązowe: Krzysztof Bochenek, Grzegorz Podeszwa, Piotr Skorupa i Paweł Strumiński.

Nie zabrakło także jubileuszowego grawertonu wręczonego na ręce Jarosława Brysia przez Henryka Kulę oraz symbolicznego dyplomu gratulacyjnego przekazanego przez Konwent Prezesów Podokręgów.

Natomiast przez Jarosława Brysia i wspierającego go Wiceprezesa Podokręgu Zabrze Tomasza Kulczyckiego specjalnymi upominkami wyróżnieni zostali samorządowcy, w imieniu których podziękował Prezydent Gliwic Adam Neuman oraz sponsorzy. Nie zabrakło także upominków od dobrodziejów, samorządowców, klubowych działaczy dla jubilata, a wszystko spięła muzyczną klamrą Martyna Wolsztyńska znana nie tylko z tego, że pięknie śpiewa, ale także z tego że jest starszą siostrą braci znanych z piłkarskich boisk.

Fakt, że zgasły świata i sala kina Amok opustoszała wcale nie oznaczał, że nastąpił koniec gali. Kuluarowe spotkania w holu, rozmowy po latach, zdjęcia z Jerzym Dudkiem i innymi gwiazdami oraz „dogrywka” z wizytą Prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastiana Świderskiego sprawiły, że ten wieczór jego uczestnikom na pewno na długo pozostanie w pamięci.