Świąteczne spotkanie z młodzieżą było dla nas bardzo ciekawe i wzruszające. Prezes Henryk Kula prowadził interesujące rozmowy o piłce nożnej, której fanów w Domu Aniołów Stróżów nie brakuje. Prezes Stowarzyszenia Monika Bajka oprowadziła nas po placówce, w której kuchniach trwały pod okiem wychowawców intensywne prace nad aromatycznymi potrawami- jutro młodzież zasiądzie do wspólnej Wigilii. Sprezentowane przez Śląski Związek Piłki Nożnej laptopy, zostały przyjęte niezwykle entuzjastycznie. Wielu z podopiecznych nie ma możliwości uczestniczenia w zdalnych lekcjach- a teraz to się zmieni.
- Cieszę się z tego niezmiernie. Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat a my stajemy się lepsi- powiedział w trakcie odwiedzin w Domu Aniołów Stróżów Prezes Henryk Kula.
- Bardzo czekaliśmy na Waszą wizytę, młodzież przygotowała kartki z życzeniami. Niedawno mieliśmy okazję spotkać się, by nawiązać współpracę, a dziś już tak sporo się dzieje. Dziś już mamy to na co czekaliśmy- laptopy, które bardzo się przydadzą naszym podopiecznym. Wiele rodzin nie ma w domu sprzętu, a tym samym dzieci nie mają możliwości na równe szanse na naukę. Jest bardzo duża radość. Nasze spotkanie było bardzo miłe, pojawiły się także kolejne pomysły do wspólnych działań. A póki co życzę wszystkim bardzo udanych i zdrowych Świąt- powiedziała Prezes Monika Bajka.
Stowarzyszenie Dom Aniołów Stróżów na Śląsku i w Zagłębiu prowadzi nieodpłatnie 8 świetlic, terapeutycznych klubów malucha i klubów rozwoju dzieci i młodzieży, a także programy uliczne i poradnię rodzinną. Ludzi ze Stowarzyszenia spotkać można w pogórniczych i pohutniczych dzielnicach biedy i wykluczenia: w Katowicach-Załężu, Chorzowie oraz Sosnowcu-Juliuszu. Codziennie w świetlicach i klubach stałą i kompleksową pomocą obejmują ok. 130 dzieci w wieku od 2,5 do 19 lat, a w programach ulicznych docierają z ofertą nieodpłatnych zajęć i opieki do ok. 600 dzieci rocznie. Poradnia rodzinna wspomaga ok. 80 rodzin.
Dzieci i młodzież ze środowisk wykluczonych wprowadzana jest w dorosłość przez naukę funkcjonowania społecznego. Edukując, wyrównuje się różnice pomiędzy nimi oraz ich rówieśnikami. Młodzież uczona jest pracy, odpowiedzialności i samodzielności a także zawodu i budowania zdrowych relacji rodzinnych. Rodzinom pomaga się wejść na rynek pracy, rozwiązać problemy rodzinne i wychowawcze oraz wesprzeć w dobrym funkcjonowaniu.
„Dajemy wędkę a nie rybę” - to motto, które przyświeca Zespołowi Domu Aniołów Stróżów w codziennej pracy. Do każdego z podopiecznych podchodzą indywidualnie. Program wsparcia opiera się na diagnozie psychologicznej, ekonomicznej i społecznej , na podstawie których, dla każdej osoby opracowywany jest Indywidualny Plan Rozwoju.
Więcej o rozpoczęciu wzajemnej współpracy przeczytacie TUTAJ
Więcej o naszym Partnerze przeczytacie TUTAJ