Szkolenie oraz trening dzieci i młodzieży to niezwykle ważna sprawa. Wszak trenerzy mają ogromny wpływ na przyszłe pokolenia piłkarzy. Nic dziwnego, że bezpłatna konferencja zorganizowana na Stadionie Śląskim cieszyła się ogromną popularnością. Ważnym aspektem była także możliwość otrzymania punktów do zasad przedłużania licencji trenerskich.
Po kilku informacjach organizacyjnych przekazanych przez Trenera Koordynatora Śl.ZPN Damiana Galeję, uczestników powitał Wiceprezes Śl.ZPN Jarosław Bryś. - Podnoszenie swoich kwalifikacji, to właściwie obowiązek trenerów. Wielu z obecnych tutaj kolegów zaczynało swoją pracę 20 lat temu. Gdybyśmy zostali w tamtych latach, to nie można byłoby dobrze pracować obecnie - podkreślił Prezes Podokręgu Zabrze Jarosław Bryś. Zarząd Śląskiego Związku Piłki Nożnej reprezentowali również jego Członkowie: Stefan Mleczko - Prezes Podokręgu Katowice, Józef Grząba - Prezes Podokręgu Sosnowiec i Tomasz Wyszyński - Prezes Podokręgu Bytom.
Pierwszym prelegentem był Paweł Grycmann - Dyrektor Szkoły Trenerów PZPN i Szef Kształcenia i Licencjonowania Trenerów. - Cały czas pojawiają się nowe rzeczy. Musimy być na bieżąco, żeby nie zostać z tyłu - rozpoczął swój wykład "PZPN Łączy Nas Szkolenie" Paweł Grycmann.
Kolejny panel był poświęcony tematowi: "Od zarządzania do coachingu. Jednostka treningowa w oparciu o środowisko gry." Swoimi doświadczeniami dzielił się trener Śląskiej Akademii Piłkarskiej Mateusz Skwirut. Po krótkiej przerwie salę Centrum Konferencyjnego zamieniono na boisko ze sztuczną nawierzchnią Stadionu Śląskiego, gdzie odbył się pokazowy trening z udziałem zawodników U13 ŚlAP. - Dzisiaj w kontekście tej piłki dziecięco-młodzieżowej możemy się pochwalić projektem Śląskiej Akademii Piłkarskiej. Pokazać swój sposób tej codziennej pracy, metodologię do której jesteśmy przekonani. Mam nadzieję, że uczestnicy wyciągną choćby mały ułamek, którym wzbogaci swój warsztat - podsumował zajęcia trener Skwirut.
- Śląski Związek Piłki Nożnej w porozumieniu ze Szkołą Trenerów PZPN chce pokazać trenerom ścieżkę, którą podążamy od dwóch lat. To nie jest tak, że trenerzy pracują źle. Pracują bardzo dobrze, ale my zachęcamy do zadania sobie pytania, czy mogę pracować lepiej - powiedział Trener Edukator Śl.ZPN Andrzej Wyroba.
Powrót na salę konferencyjną rozpoczął się od wykładu "Diagnoza i realizacja motorycznych aspektów w procesie rozwoju młodych zawodników na przykładzie ŚLAP, praktyczne zastosowanie.", który poprowadził trener przygotowania motorycznego Śl.AP Konrad Łuszcz. - Nie wyobrażam sobie, nie rozwijać się na tyle, na ile pozwala nam na to polski rynek. Wiadomo, że na boisku piłka jest najważniejsza a motoryka jest uzupełnieniem, ale to musi być ze sobą zintegrowane. Gramy do wspólnej bramki i razem osiągamy sukces - dodał trener Łuszcz.
Później przyszła kolej na temat "Kształtowanie wymagań wobec bramkarzy w meczu oraz treningu zespołowym." - ten zgłębiał Jakub Jończyk - trener bramkarzy APN SMS Tychy. - Co jest fajnego w byciu trenerem? Właściwie wszystko. Możliwość obserwowania ich rozwoju, stałego poprawiania ich umiejętności. Fascynujące jest obserwowanie krok po kroku jak się rozwijają - przekonywał z pasją trener Jończyk.
- Nauka jest potrzebna wszystkim trenerom, by wziąć odpowiedzialność za szkolenie młodzieży. Szkoleniowcy pracujący z młodymi piłkarzami, przede wszystkim muszą zadbać o to, żeby w aspekcie cierpliwości ten zawodnik prawidłowo się rozwijał - podsumował pierwszy dzień konferencji związkowej Trener Koordynator Śl.ZPN Damian Galeja.
A co na temat konferencji sądzą jej uczestnicy? Dominującą jest opinia, że kształcenie dzieci i młodzieży jest niezwykle ważne. - Musimy się rozwijać, niezależnie od doświadczenia i stażu lat pracy trenerskiej. Piłka nożna cały czas się zmienia - powiedział trener CKS-u Piast Dawid Ciok.
- Dla nas to przede wszystkim pasja. Dla mnie ta praca to spełnienie marzeń - dodał Remigiusz Smoliński z APN SMS Tychy.
- Śląski Związek Piłki Nożnej od wielu lat organizuje konferencje, z których nie ukrywam, czerpię wiedzę z doświadczeń innych trenerów i na pewno wzbogaca to mój warsztat pracy. Zdecydowanie korzystają też na tym moi wychowankowie - przyznaje doskonale nie tylko w naszym regionie znany trener bramkarzy Robert Mioduszewski.
Z niesłabnącym entuzjazmem na szkolenia organizowane przez Śl.ZPN przyjeżdża spod Wałbrzycha Krystian Sierocki - trener A-klasowego KP Mieroszów. - Ja również swój kurs trenerski odbywałem tutaj na Śląsku. Poznałem wspaniałych ludzi, wspaniałych trenerów. Otworzyli mi oczy na to, jak wyglądała nasza piłka kiedyś i do czego dążymy w przyszłości - mówi z iskrą w oku.
Relacja filmowa z 1. dnia Związkowej Konferencji Metodyczno-Szkoleniowej na naszym kanale na YouTube.
Galeria zdjęć TUTAJ
Agenda dwudniowej konferencji TUTAJ
W niedzielę na Stadionie Śląskim drugi dzień Związkowej Konferencji poświęcony tematowi: "Trening w piłce nożnej seniorów."