Przeczytaj uważnie, a być może pójdziesz w ślady Pajor, Zielińskiego, Piątka, Krychowiaka, Bednarka lub Świderskiego i w przyszłości zagrasz w reprezentacji Polski.
W 2022 roku Polski Związek Piłki Nożnej oraz Krajowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe połączyły siły i wspólnie zorganizowały cykl turniejów piłki nożnej dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym z małych miejscowości, a także środowisk wiejskich w kategoriach wiekowych U-15 chłopców i U-15 dziewcząt „Piłkarska Kadra Czeka” oraz U-13 chłopców i U-13 dziewcząt „Mała Piłkarska Kadra Czeka”. W ramach projektu na przestrzeni tego roku odbywały się turnieje eliminacyjne, finały wojewódzkie i finały ogólnopolskie. W sumie rozegrano ponad 50 turniejów, w których wzięło udział blisko 300 drużyn i ponad 4000 zawodników oraz zawodniczek.
W 2023 roku odbędzie się kolejna edycja turniejów. Już teraz zachęcamy do zapisów i udziału w rywalizacji! W jaki sposób i gdzie dokładnie można to zrobić? Zapisy prowadzą Wojewódzkie Zrzeszenia LZS.
Namiary na Śląskie Wojewódzkie Zrzeszenie LZS TUTAJ
Dlaczego warto uprawiać sport, w szczególności piłkę nożną? Według raportu opracowanego przez UEFA, trenowanie piłki nożnej niesie za sobą następujące korzyści:
Korzyści fizyczne
Uprawianie piłki nożnej prowadzi do zwiększenia sprawności, umiejętności motorycznych i zdrowia:
– pozytywny wpływ na ciśnienie krwi, skład ciała, szybkość, wytrzymałość i wiedzę o zdrowiu
– poprawa mineralizacji i sprawności fizycznej
– poprawione funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego
Korzyści psychospołeczne
Uprawianie piłki nożnej może pozytywnie wpływać na rozwój osobisty i zdrowie psychiczne:
– osiągnięcia szkolne i funkcjonowanie poznawcze
– praca zespołowa, wyznaczanie celów, zarządzanie czasem, umiejętności interpersonalne, komunikacja, przywództwo, rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji
– rozwój jaźni plus rozwój społeczny, emocjonalny, poznawczy i moralny
Korzyści dla społeczności
Dowody wskazują również, że piłka nożna może przynieść korzyści dla społeczności:
– włączenie społeczne mniejszości etnicznych i migrantów
– spójność społeczności
Korzyści dla dziewcząt
Piłka nożna jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie poziomu aktywności u dziewcząt:
– dla dziewcząt kluczową zachętą jest jednak przyjemność, a nie rywalizacja
– łączenie możliwości gry z możliwościami przewodzenia poprawia wyniki dziewcząt i utrzymanie w programach piłkarskich
– dziewczęta, które odgrywają role przywódcze w programach piłkarskich, zgłaszają zwiększoną pewność siebie, umiejętności przywódcze, umiejętności życiowe i wiedzę o piłce nożnej
Piłka nożna może również służyć jako punkt wejścia, aby pomóc dziewczętom rozwijać wiedzę w innych dziedzinach. Na przykład:
– zdrowy styl życia
– umiejętności życiowe
– relacje
Korzyści dla dzieci z niepełnosprawnością
Wykazano, że programy piłkarskie oparte na społeczności i szkole przynoszą korzyści dzieciom z niepełnosprawnością intelektualną:
– poprawa kompetencji społecznych, zmniejszenie zachowań problemowych i bardziej pozytywne nastawienie u uczestników;
– poprawa sprawności fizycznej i wydajności umiejętności.
Organizowanie „zunifikowanych” zajęć piłkarskich, w których uczestniczą dzieci pełnosprawne i niepełnosprawne, pomaga poprawić postawy dzieci wobec niepełnosprawności.
Badania nad piłką nożną na wózkach wskazują, że uczestnicy mieli poczucie poprawy jakości życia, poznali zwiększone poczucie sprawstwa, zdobyli nowy kapitał społeczny i uzyskali korzyści psychospołeczne, takie jak głęboka satysfakcja z udziału w sporcie wyczynowym, a także możliwość bycia niezależnym.
Jak powinni odżywiać się młodzi sportowcy?
Przedstawiamy materiały na temat prawidłowego odżywiania młodych sportowców:
- Drużyna składników odżywczych.pdf
- Zdrowe żywienie. Materiał dla rodziców.pdf
- Żywienie młodych piłkarzy. Scenariusz zajęć.pdf
Przykład dla innych, szczególnie dla dzieci
Zdrowy tryb życia, w tym aktywność fizyczna i zdrowe żywienie, nie dotyczy tylko młodych sportowców. Warto, aby rodzice, dziadkowie i starsze rodzeństwo także o siebie zadbali, dając dobry przykład młodszym. W ten sposób najskuteczniej kształtują się pozytywne wzorce w rodzinie. Zdrowy tryb życia pozwala zapobiegać wielu chorobom, a zdecydowanie lepiej zawczasu zapobiegać, niż potem leczyć.
Chciałbyś poczytać więcej materiałów na temat piłki dziecięcej i młodzieżowej? Znajdziesz TUTAJ
Turniej „Piłkarska Kadra Czeka” organizowany jest przez KZ LZS od 1984 roku jako akcja popularyzująca piłkę nożną we wsiach i małych miasteczkach. Cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, niewątpliwie z uwagi na fakt, że piłka nożna jest najbardziej popularną dyscypliną w Polsce. W 1991 roku turniej otrzymał imię Stanisława Tymowicza, trenera związanego z tymi rozgrywkami od początku ich istnienia. Z akcji wywodzą się piłkarze grający następnie w ekstraklasie, I i II lidze, reprezentacji Polski juniorów, młodzieżowej, olimpijskiej i seniorów.
Głównym celem turniejów jest upowszechnianie i promocja aktywności fizycznej w środowiskach wiejskich oraz w małych miejscowościach. Liczmy na to, że turnieje przyczyniają się również do podniesienia poziomu aktywności fizycznej mieszkańców wsi, zapobiegając marginalizacji i patologiom społecznym, a także przeciwdziałają chorobom cywilizacyjnym, w tym nadwadze i otyłości, wykluczeniu społecznemu oraz zjawiskom patologii społecznej. Podczas realizacji projektu promujemy wartości prozdrowotne, społeczne, wychowawcze i edukacyjne sportu, a także krzewimy ideę fair play. Realizując program zmniejszamy również bariery ograniczające możliwości udziału mieszkańców terenów wiejskich w aktywności fizycznej, umożliwiając im uczestnictwo w turniejach wojewódzkich i ogólnopolskich z udziałem drużyn z innych miejscowości.
Książeczka w formacie PDF z opisem turniejów – zarówno historia, jak i tegoroczna edycja, do pobrania TUTAJ
Zadanie pod nazwą „Upowszechnianie i promocja aktywności fizycznej w środowiskach wiejskich i w małych miejscowościach poprzez turnieje piłkarskie dla dzieci i młodzieży” zostało dofinansowane ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministerstwa Sportu i Turystyki – Sportowe Wakacje+ w kwocie 1 000 000 zł. Całkowita wartość projektu 1 073 360 zł.
Więcej informacji znajdziecie TUTAJ
Zdjęcia i grafiki - źródło: PZPN