Zarówno podczas odprawionej przez księdza proboszcza Witolda Tatarczyka uroczystej mszy świętej w kościele pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła jak i podczas uroczystej akademii w Gościńcu Orła Białego nie brakowało opowieści o historii sportu w wiosce, o której pierwsze pisane wzmianki pochodzą z XIII wieku. Tak daleko jednak tym razem nie sięgano. Zarówno prezes jubilata Krzysztof Surowiec, który na wstępie przywitał władze państwowe na czele z Senator RP Ewą Gawędą, Posłem na Sejm RP Krzysztofem Gadowskim oraz Wiceministrem Sportu i Turystyki, zarazem pełnomocnikiem rządu do spraw rozwoju sportu dzieci i młodzieży Arkadiuszem Czartoryskim, a także prezentująca rys historyczny klubu Przewodnicza Sekcji Szachowej, zarazem Dyrektor Szkoły Podstawowej imienia Powstańców Śląskich w Skrzyszowie Joanna Bonarek skupili się na roku 1932 i następnych.
Zaczynając od pierwszego Prezesa Gwiazdy Józefa Damca poprzez jego następców, rozpoczynając od pierwszych meczów rozgrywanych w strojach marki „co kto miał” i na bosaka. Boiskiem było wydzierżawione pole, którego właściciel gdy klub nie zapłacił należności orał „murawę” i nie było gdzie grać. Multimedialny przegląd wydarzeń 90-lecia zawierał informacje o sukcesach i niepowodzeniach, ciekawostki o budowanych w czynie społecznym boisku i hali oraz o wszystkich sekcjach działających w skrzyszowskim klubie, ale najwięcej czasu i miejsca poświęcono w nim zmarłemu w 2021 roku Prezesowi Łucjanowi Wnukowi.
Od jego uhonorowania rozpoczęła się także część oficjalna. Najpierw ogłoszono bowiem, że Uchwałą Rady Gminy 28 listopada 2022 roku boisko w Skrzyszowie otrzymało imię Łucjana Wnuka, któremu przyznano także tytuł Honorowego Prezesa Gwiazdy Skrzyszów. Następnie Ewa Gawęda w towarzystwie Arkadiusza Czartoryskiego oraz Radnego Województwa Śląskiego, a zarazem wieloletniego działacza Gwiazdy Skrzyszów Jarosława Szczęsnego i Wójta Gminy Godów Mariusza Adamczyka wręczyła wdowie Pani Danucie Wnuk przyznaną Łucjanowi Wnukowi jeszcze za życia przez Ministerstwo Sportu Złotą Odznakę Za Zasługi dla Sportu. Nie zabrakło też osobistych wspomnień związanych z tym wielkim społecznikiem.
Ponadto najwyższe odznaczenie jakie może przyznać Ministerstwo Sportu, czyli Złote Odznaki „Za Zasługi dla Sportu” otrzymali także: Bernard Oślizło, Andrzej Hudek i Marek Cudnowski. Srebrne Odznaki „Za Zasługi dla Sportu” przyznano: Krzysztofowi Surowcowi, Henrykowi Kruczkowi i Markowi Sitkowi, a Brązową Odznakę „Za Zasługi dla Sportu” wręczono Jarosławowi Szczęsnemu. Wiceminister sportu przekazał także symboliczny czek na ręce Wójta z kwotą przyznaną przez ministerstwo na wsparcie zadań inwestycyjnych i sportowych.
Po wyróżnieniach ministerialnych przyszedł czas na wyróżnienia przyznane przez Polski Związek Piłki Nożnej, które wręczył Wiceprezes Podokręgu Rybnik Leszek Brzoza. Srebrny Medal „Za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej odebrał Rajmund Durczok. Ponadto Złote Odznaki Honorowe PZPN-u otrzymali: Eugeniusz Brzemia, Piotr Dróżdż, Tomasz Dróżdż, Henryk Sienkiewicz i Krzysztof Surowiec. Srebrną Odznakę przyznano Adamowi Kwiatkowskiemu, a Brązowymi Odznakami wyróżnieni zostali Mariusz Adamczyk i Marek Sitek.
Więcej zdjęć z jubileuszu można oglądać【TUTAJ】Foto. Dorota Dusik
Nie zabrakło także Honorowych Odznak Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Złote otrzymali: Jerzy Cudnowski, Edwin Koralewski, Wojciech Oślizło, Edyta Sitek, Zygmunt Skupień, Mirosław Stabla, Jarosław Szczęsny i Robert Żbikowski. Srebrne przyznano: Kamilowi Chrobokowi, Grzegorzowi Porwołowi i Mateuszowi Woźnicy, a Brązowe odebrali: Joanna Bonarek, Marian Chrobok, Krystian Sitek, Krzysztof Skrzyszowski, Kacper Surowiec, Adam Szeliga i Tomasz Tomiczek.
Oprócz wyróżnień indywidualnych Leszek Brzoza na ręce Krzysztofa Surowca przekazał przyznane klubowi przez Zarząd Śląskiego Związku Piłki Nożnej: jubileuszowy grawerton, symboliczny voucher na zakup sprzętu i worek pełen piłek.
Nie zabrakło także upominków od Rady Powiatu Wodzisławskiego, Rady Gminy Godów, Sołtysa Skrzyszowa i zaprzyjaźnionych klubów oraz stowarzyszeń, a wszyscy chóralnie odśpiewali „Sto lat” i życząc jubilatowi samych sukcesów w następnych latach zjedli tort i rozpoczęli spotkanie pokoleń, żeby z nowymi pomysłami wejść w ostatnią dekadę przed jubileuszem 100-lecia.
Więcej zdjęć z jubileuszu można oglądać【TUTAJ】Foto. Dorota Dusik