Śląski ZPN

75-lecie Wilamowiczanki było nie tylko okazją do wspomnień

26/08/2023 21:25

Wilamowicki piknik, którego gwoździem programu były obchody jubileuszu 75-lecia LKS-u Wilamowiczanka, stanowił doskonałą okazję zarówno do wspominania tego co już było, jak i do zamknięcia pewnego rozdziału.


Zaczęło się od przywitania przez Prezesa klubu-jubilata Stanisława Byrskiego wszystkich przybyłych gości na czele z przedstawicielami władz powiatowych i gminnych oraz sportowych, a także zaprzyjaźnionych organizacji i stowarzyszeń. Śląski Związek Piłki Nożnej reprezentowany był przez członka zarządu, a zarazem Prezesa Podokręgu Bielsko-Biała Marka Kubicę, który wyróżnił najbardziej zasłużonych działaczy.

Złote Odznaki Honorowe Śląskiego Związku Piłki Nożnej otrzymali: Zdzisław Byrdy, Stanisław Cieślak, Adam Kowalski, Józef Mynarski, Stanisław Nycz, Andrzej Rozner, Marian Rozner, Jan Sztafiński i Tadeusz Sztafiński, a Srebrne Honorowe Odznaki Śląskiego Związku Piłki Nożnej przyznane zostały Mieczysławowi Czernikowi i Markowi Roznerowi.

- Gratuluję klubowi wspaniałego jubileuszu – powiedział Marek Kubica. – Mam nadzieję, że w najbliższych latach klub wróci do czasów swojej świetności, czyli chwil, w których grał na wysokim poziomie, występując w klasie okręgowej. Tego wszystkim tutaj życzę. A w dowód uznania chciałbym na ręce pana prezesa wręczyć pamiątkowy grawerton, na którym czytamy: „Z okazji jubileuszu 75-lecia od całej śląskiej rodziny piłkarskiej składam serdeczne gratulacje oraz życzę kolejnych sukcesów sportowych i radości z codziennej pracy dla waszego klubu. Podpisał Prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula. Do tego mam jeszcze symboliczny czeka na zakup sprzętu sportowego oraz worek pełen piłek dla drużyn młodzieżowych.

Nie zabrakło także odznaczeń i wyróżnień od Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe oraz pucharów, pamiątkowych dyplomów, listów gratulacyjnych między innymi od Wiceburmistrza Wilamowic Stanisława Gawlika.

- Sam również byłem członkiem tego klubu – stwierdził Stanisław Gawlik. – W latach siedemdziesiątych grałem w piłkę nożną z obecnymi tutaj kolegami. Wchodziłem do drużyny jako junior, ale nie dane mi było zbyt długo kontynuować kariery ze względu na odniesioną kontuzję, ale pamiętamy i wspominamy te mecze więc cieszę się również, że zostaliście wyróżnieni odznaczeniami za waszą wspaniałą postawę i zaangażowanie, a także wzięliście na siebie wielką odpowiedzialność za wychowanie młodzieży, bo taka dzisiaj jest także rola klubu. Życzę więc wszystkim członkom klubu, żeby mogli w spokoju działać i osiągać sukcesy, których chciałbym życzyć. Mam nadzieję, że wraz z Radą Gminy, którą reprezentuje Przewodnicząca Stanisława Kudłacik oraz wszystkimi mieszkańcami naszego miasta jako samorząd będziemy mieli wiele powodów do zadowolenia z działalności tego klubu. Pamiętajcie, że nas was patrzy młodzież i rodzice, którzy od was, mimo że pracujecie społecznie, oczekują wielkiej tytanicznej pracy. Może niezapłacona, może niedoceniana, ale bardzo potrzebna dlatego w imieniu Burmistrza Mariana Treli dziękuję wam za to, że podjęliście te działania.        

W tym kontekście Bolesław Nikiel przypomniał historię klubu, zaczynając od wymienienia nazwisk Mieczysława Rokowskiego, Zygmunta Braszki i Józefa Smołkowicza założycieli siatkarskiego LZS-u Włókniarz Wilamowice, bo od niego zaczyna się historia Wilamowiczanki. Przedstawił także wszystkich dotychczasowych prezesów, wśród których jako pierwszy na czele klubu po założeniu w nim w 1951 roku sekcji piłki nożnej stanął Jan Nikiel, a od 2016 roku, po rezygnacji Arkadiusza Bieszczada, do dzisiaj zarządowi przewodniczy Stanisław Byrski, stojąc na czele klubu, który ma obecnie 4 drużyny młodzieżowe i zespół seniorski, grający w klasie B Podokręgu Bielsko-Biała.

Na koniec części oficjalnej wybrzmiał jednak głos sprzeciwu tak zwanej trzyosobowej mniejszości zarządu, a także komisji rewizyjnej oraz części drużyny: Po ostatnich wyborach zarządu wielokrotnie próbowaliśmy działać dla klubu natomiast prezesi nie widzieli takiej potrzeby i podejmowali wszystkie decyzje we własnym gronie. Przez okres przygotowawczy dbaliśmy o boiska, które dla niektórych schodzą na dalszy plan i są dewastowane dla jednorazowych eventów. Naprawialiśmy sprzęt potrzebny do obsługi obiektu, który po okresie zimowym tylko w teoretycznych przekazach władz nadawał się do użytku. Informacyjnie chciałbym dodać, że podczas ostatniego spotkania zarządu, które odbyło się 30 czerwca prezesi klubu oświadczyli słownie, że w dniu dzisiejszym – 26 sierpnia – rezygnują z pełnionych funkcji. Mam nadzieję, że panowie prezesi mają na tyle honoru, aby wypowiedziane oświadczenia wypełnić.

Wejście w trzecie ćwierćwiecze Wilamowiczanki może więc być interesujące także z tego powodu…

Zdjęcia z uroczystości można oglądać TUTAJ.